Nie żyje Andrzej Nowak – założyciel TSA i Złe Psy. Muzyk miał 62 lata.

 

W dniu wczorajszym odszedł od nas Andrzej Nowak. Założyciel legendarnego polskiego zespołu TSA oraz Złe Psy. Muzyk miał 62 lata. Artysta przez kilka lat walczył z chorobą.

 

Andrzej Janusz Nowak urodził się dokładnie 9 kwietnia 1959 roku w Opolu. Był polskim gitarzystą, kompozytorem oraz producentem muzycznym. Był również jednym z założycieli legendy polskiej sceny muzycznej – zespołu TSA. Stworzył również rockowy zespół Złe Psy.

Formacja TSA (Tajne Stowarzyszenie Abstynentów) powstała w 1979 roku. Zespół zaliczany jest do prekursorów heavy metalu w Polsce. Pierwszy singiel – Mass Media/Wpadka – pojawił się dwa lata później, a debiutancki album ujrzał światło dzienne w 1983 roku. Początkowo grupa czerpała inspirację z takich zespołów jak AC/DC czy Led Zeppelin. Jednak stopniowo muzycy postanowili rozwijać własny styl opary na wokalizach Marka Piekarczyka.

Z kolei na formację Złe Psy przyszedł czas w 1999 roku. Jest to zespół, który wykonuje szeroko pojętą muzykę rockową oraz bluesową. Poznaliśmy tutaj zupełnie inne oblicze Nowaka, który był zarówno gitarzystą jak i wokalistą grupy. Nazwa z kolei wzięła się po części od zamiłowania muzyka do psów oraz od przydomka, który przylgnął do niego podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych – bad dog.

Ponadto, muzyk w latach 80tych grał z Tadeuszem Nalepą oraz Martyną Jakubowicz. Łącznie możemy go usłyszeć na około 30stu płytach. Można go było również zobaczyć w filmie dokumentalnym Teoria hałasu z serii Historia polskiego rocka w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty.

Andrzej prywatnie był kolekcjonerem motocykli i militariów. Od wielu lat był również hodowcą amerykańskich pittbullterierów.

Artysta odszedł od nas 4 stycznia. Jak możemy przeczytać na oficjalnym profilu facebook formacji TSA, muzyk zmagał się z długą i ciężką chorobą.

 

Andrzej Nowak i Złe Psy DZIECI MIASTA