Static-X na tegorocznym Pol’and’Rock Festival!

 

[Tegoroczna edycja została odwołana. Szczegóły.]

 

Poznaliśmy kolejny zespół, który zagra podczas tegorocznej edycji Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą. Tym razem jest to zespół Static-X.

 

Static-X swoich początków sięga 1994 roku. Głównym założyciele był charyzmatyczny wokalista i gitarzysta Wayne Static. Do frontmana dołączyli perkusista Ken Jay, gitarzysta Koichi Fukada i basista Tony Campos. Debiutancka płyta zespołu, „Wisconsin Death Trip” światło dzienne ujrzała w 1999 roku. Zespół natychmiast ruszył w trasę koncertową, grając wówczas 300 koncertów w ciągu roku. Płyta pokryła się platyną, a kapela została uznana za jeden z najważniejszych zespołów eksperymentujących z formą muzyki heavy metalowej i wprowadzających ciężkie brzmienie w nowe tysiąclecie. W ciągu kolejnej dekady zespół wydał pięć albumów. Poczynając od wydanego w 2001 roku krążka „Machine”, zespół nagrywał płytę co dwa lata: „Shadow Zone”, „Start a War”, „Cannibal” oraz „Cult of Static”.

Static-X to jedna z flagowych kapel grających muzykę z pogranicza nu-metalu i metalu industrialnego. Ich brzmienie to agresywne gitarowe riffy połączone z powalającym rytmem perkusji, growlujący wokal i kontrowersyjne teksty piosenek. Muzycy określili swoją twórczość jako „dyskotekę zła”. Skąd taki pomysł? W brzmieniu kapeli podkręconemu do granic możliwości metalowi towarzyszą zaczerpnięte z muzyki techno pulsujące sample. Efektem jest niepohamowane, pełne brutalności futurystyczne brzmienie.

Zespół kilkukrotnie zmieniał skład i zawieszał swoją działalność. W 2014 doszło do tragicznej śmierci frontmana, Wayne’a Statica. W 2018 roku trzech pozostałych członków oryginalnego składu kapeli, czyli Jay, Fukada i Campos, ogłosili, że kapela powróci z ogólnoświatową trasą koncertową, by uczcić dwudziestolecie wydania debiutanckiego krążka „Wiscosin Death Trip”, chcąc przy tym jednocześnie uhonorować pamięć zmarłego przyjaciela i twórcy kapeli, Wayne’a Statica. Do składu kapeli dołączył wokalista, którego tożsamość ukryta jest pod maską do złudzenia przypominającą upiorną podobiznę Statica.

 

Static-X – The Only