Zamknięte kluby, nauka zdalna i obowiązkowe szczepienia – nowe obostrzenia od 15 grudnia

 

IV fala wirusa nie zwalnia. Rząd w związku z tym ogłasza kolejne obostrzenia. Poznajcie szczegóły.

 

W dniu dzisiejszym miała miejsce konferencja prasowa, podczas której usłyszeliśmy o nowych obostrzeniach. To, co nas najbardziej interesuje to ponowne zamknięcie klubów. Całkowicie zamknięte mają zostać wszystkie miejsca, które udostępniają przestrzeń do tańczenia. Całość można różnie interpretować. Zatem jeśli planowaliśmy wyjść na jakiś koncert czy po prostu do klubu – warto na bieżąco śledzić social media naszych ulubionych miejsc.

Dodatkowo, jak zapowiedział Waldemar Kraska:

Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Zwiększenie tego limitu może nastąpić tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.

Z kolei 31 grudnia i 1 stycznia 2022 roku wprowadzone zostanie ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do stu osób, z wyłączeniem osób, które są zaszczepione.

Zaplanowano również bowiązkowe szczepienia. Te, póki co, nie będą dotyczyły wszystkich. Resort zdrowia wprowadza taki obowiązek dla medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych.

 

Lista ogłoszonych obostrzeń w skrócie:

Od 15 grudnia:

  • zamknięte dyskoteki i kluby
  • obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej wirusem
  • ograniczenia w środkach transportu do 75 proc.
  • obniżony limit obłożenia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 proc. dla osób niezaszczepionych
  • obowiązek testu na wirusa dla przyjezdnych spoza strefy Schengen

20 grudnia – 9 stycznia:

  • nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich 

Od 1 marca:

  • obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych