Trupięgi – płyta „lesman BOSO” czyli Bolesław Leśmian w zupełnie nowej odsłonie.

facebook | youtube | www

“Ja – poeta, co z nędzy chciałem się wymigać,
Aby śpiewać bez troski i wieczność rozstrzygać,
Gdy mnie w noc okradziono, drwię z ziemskiej mitręgi,
Bo wiem, że tam – w zaświatach mam nowe trupięgi!”
Bolesław Leśmian – „Trupięgi”
 
 
15 maja miała miejsce premiera pierwszej, debiutanckiej płyty zespołu Trupięgi. Zapraszamy do poznania twórczości Bolesława Leśmiana w zupełnie nowej odsłonie.
 
 
Krążek „lesman BOSO” to 10 kompozycji, które zostały skomponowane do wierszy Bolesława Leśmiana. Znajdziemy na niej utwory pochodzące głównie z tomu „Napój cienisty”, gdzie poeta „zwiedza wszechświat nie od strony zieleni i kwiatów. Wchodzi weń przez wrota smutku…”. Dzięki temu płyta grupy Trupięgi jest refleksyjna i mroczna. Jak mówi zespół:
Dominuje nastrój braku i przemijania, przeplatany jednak momentami śmiechem i czułością. Muzycznie nie jest to typowa poezja śpiewana. Instrumenty służą tu, by podkreślić niesamowity klimat i hipnotyzujący rytm leśmianowskich wierszy…
 Płytę nagrano w studio SMOK Słubice pod czujnym okiem Piotra Tamborskiego, którego można śmiało nazwać piątym członkiem zespołu. Utworem zapowiadającym wydawnictwo jest utwór „ROMANS” do którego został nakręcony teledysk. Wideo można obejrzeć poniżej.
 
Album zakupić możecie bezpośrednio u zespołu!
 
 
Bolesław Leśmian był poetą nowatorskim, o bardzo śmiałej, szaleńczej wręcz wyobraźni. Był poetą, który zamknął swoją twórczość w niepowtarzalności.  Wykorzystywał słowa nie z tej ziemi, nie z tego języka, którymi zapełniał swoje liryczne światy fantastycznymi stworzeniami i sennymi marzeniami. Dlatego też właśnie zespół Trupięgi buduje mroczny, nieco uduchowiony nastrój. Choć czasem sami przyznają, że śmieją się drwiąc „z ziemskiej mitręgi”.
Improwizujemy i bawimy się swawolnie dźwiękiem i słowem, aby zabrać Was w nieoczywisty, półbaśniowy, oniryczny świat zarówno powagi i grozy, jak i miłości i śmiechu.
 

TRUPIĘGI – Romans / Lesman Boso

 
 
Trupięgi, budują nieco mroczny, nieco uduchowiony nastrój, choć czasami śmieją się, drwiąc“ z ziemskiej mitręgi”. Drwią też sami z siebie, improwizują i bawią się swawolnie dźwiękiem i słowem. Wszystkie uczucia wyzwalają w miksturze podczas koncertów, budując nastrój i w mig go obalając, to romantyczna przygoda, zaskakująca żonglerka emocjami.
 
Trupięgi na żywo, to koncert, który zostawia trwały ślad i pozwala odsunąć na bok to, co dręczy. To tak, jakby z deszczu w zimną noc przejść nagle do ciepłego salonu z głębokim fotelem, gorącą herbatą na stoliku i płonącym jaskrawo drewnem w kominku. Drżące powietrze, pełne dźwięków w niemalże uchwytnych falach, rozgrzane uczuciami…
 
Skład zespołu:
Katarzyna Gardzejewska – głos
Jacek Filipek – instrumenty perkusyjne
Jerzy Hippmann – gitara basowa, gitara akustyczna, głos
Jacek Hryniewiecki – gitara akustyczna, głos