„Pan Iommi, czyli Mistrz Riffów.”

Tony Iommi – Frank Anthony Iommi

 

Tony Iommi – Frank Anthony Iommi, ur. 19 lutego 1948 w Birmingham, brytyjski muzyk, gitarzysta.

Stanie się gitarzystą wcale nie było takie oczywiste. Tony pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny. Jego ojciec oraz bracia grali na… akordeonie. Tony z kolei marzył w tamtym czasie o perkusji. Nie miał jednak zbyt dużo miejsca w domu, by móc ją gdzieś wstawić. Więc wówczas wybór był dosyć prosty: akordeon albo nic.

Mając 15 lat rzucił szkołę i zaczął pracować w fabryce. W ostatni dzień pracy, maszyną do krojenia blachy, obciął sobie 2 opuszki palców. Było to o tyle pechowe wydarzenie, że Tony już wtedy grał na gitarze. Ale nie zrażając się – stworzył sobie specjalne nakładki, dzięki którym mógł dalej grać.

Któregoś dnia, przechodząc obok sklepu muzycznego zobaczył ogłoszenie. Początkujący wokalista – Ozzy Osbourne szukał kolegów do założenia zespołu. Dołączył do nich jeszcze perkusista – Bill Ward oraz basista – Geezer Butler. I tak oto założyli Black Sabbath.

Tony jest jedynym członkiem zespołu, który wystąpił na wszystkich płytach i nie przerwanie – od 1968r., jest stałym członkiem Black Sabbath.

Tonny był żonaty 4 razy. Podobno, na drugim ślubie jego świadkiem był… pluszowy miś.

 

Eddie Van Halen:

Bez Tony’ego, heavy metal by nie istniał. To on jest stworzycielem heavy! Tony jest legendą. Wziął rock and roll i zmienił go w heavy metal’.
 
James Hetfield:
Pan Iommi, czyli Mistrz Riffów. To tylko jego wina, że stałem się tym, kim jestem.