LIEDDERLAUSCHEN AM RAND – polsko-niemiecki festiwal dobrej energii i pozytywnych wibracji

 

Od 7 do 9 sierpnia 2020 r. w przygranicznym rejonie Kotliny Freienwaldzkiej odbędzie się już po raz drugi polsko-niemiecki festiwal LiederLauschen am Rand, na którym spotykamy się, by wspólnie uczcić piękno sąsiadujących ze sobą kultur i otaczającej nas przyrody.  LiederLauschen am Rand jest partnerskim festiwalem WAKE UP & LIVE – Music Festival!

 

Miasto-Wieś-Ojczyzna – w kontekście tych pojęć przewodnią ideą staje się dla pragnienie zachowania kulturowej różnorodności i budowania bliskości pomiędzy mieszkańcami obu stron Odry.‎ Koncept festiwalu uzupełnia przekonanie, że zarówno na bogactwo kulturowe, jak i biologiczne należy spojrzeć z perspektywy zrównoważonego rozwoju. Granice nie liczą się, gdy chodzi o sztukę i ochronę przyrody.

Tylko wtedy, gdy solidarnie i mimo istniejących granic zaczniemy żyć w zgodzie z Naturą, a nie przeciwko niej, będziemy zmierzać we właściwym kierunku. Poprzez festiwal LiederLauschen am Rand chcemy pokazać, że osiągnięcie tego celu jest możliwe bez większych trudności, a przy tym może sprawiać ogromną radość. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

 LIEDDERLAUSCHEN AM RAND – tegoroczne atrakcje:

  • fantastyczni muzycy, wokaliści/stki, autorzy/rki piosenek, zespoły rockowe i indie oraz muzyka eksperymentalna z Niemiec i z Polski: m.in. Riders Connection, BAiKA, Leepeck, MIN t, Neons, Alexander Peppler, Francis Tuan, Still in the Woods, Red Light Baboons, Two Times Twice, Eintritt, Die Couchies, Boulette Deluxe, Fernando Kolenda DJ, Beats per Minute

  • przeróżne warsztaty i zajęcia z zakresu: język, środowisko, teatr, upcycling, śpiew, spotkanie

  • strefa dla dzieci i rodzin, a w niej majsterkowanie, zabawy i gry kreatywne

  • kulinarna podróż przez regionalne przysmaki m.in. w ramach oferty naszego partnera Ökodorf Brodowin

  • relaks na łonie natury, spektakularne wschody i zachody słońca

  • i wiele, wiele więcej!

Theater am Rand, którego pomysłodawcą i przełożonym jest wirtuoz akordeonu Tobias Morgenstern, stanowi kulturalne centrum regionu Oderbruch. Już od 20 lat fascynuje swoją wyjątkowością. Teatr przyciąga gości z całych Niemiec i Polski. Ten niezwykły budynek można otwierać ze wszystkich stron i dzięki temu w trakcie spektakli odsłaniać malowniczość okolicznego krajobrazu, tym samym zacierając granicę pomiędzy rzeczywistością, a przedstawieniem. 

W tym miejscu festiwal LiederLauschen am Rand pragnie wznieść muzyczny pomost łączący mieszkańców prawej i lewej strony Odry. 

Trailer LiederLauschen Labor

 

LiederLauschen – Dojazd i nocleg 

Bezpośrednio z Berlina na festiwal będzie kursował bus. https://bassliner.org/de/fahrten/liederlauschen

Adres do nawigacji: Theater am Rand- Zollbrücke 16, 16259 Oderaue

Zachęcamy do przyjazdu rowerem. Z własnym namiotem, przy zakupie odpowiedniego biletu, gwarantujemy miejsce na pięknym polu namiotowym na cały czas trwania festiwalu!

Aktualne informacje i bilety na: liederlauschenamrand.de 

*Wszystko odbywa się zgodnie z zasadami i zaleceniami antypandemicznymi. 

 

LiederLauschen – Historia

Stowarzyszenie kulturalne Braumeister od 12 lat organizuje na Helmholtzplatz w Berlinie trzydniowy festiwal LiederLauschen, na którym co roku pod gołym niebem posłuchać można fenomenalnych artystów niezwiązanych z wielkimi wytwórniami. Wydarzenie o charakterze Umsonst & Draußen („Za darmo i na świeżym powietrzu”) od zawsze stanowiło dla wszystkich mieszkańców okolicy niepowtarzalną okazję do spotkania wokół muzyki. Los chciał, że inicjatorzy festiwalu trafili do wyjątkowego miejsca, jakim jest Theater am Rand. Wówczas pojawił się pomysł, aby rozszerzyć festiwalową ideę adaptując ją do przestrzeni przygranicznego teatru i przenieść centrum na peryferie. W 2018 r. premierę miał LiederLauschen Labor – eksperymentalny projekt biograficzno-muzyczny powstały na skutek współpracy siedmiu artystów występujących wcześniej na LiederLauschen, który został przeniesiony na deski zarówno Theater am Rand, jak i na scenę berlińskiej sali koncertowej Maschinenhaus. W ten sposób zainicjowany został proces budowania wzajemnych relacji. W 2019 roku pomysłodawcy podejmują się organizacji pierwszej edycji festiwalu LiederLauschen am Rand i współtworzą kulturalny Oderbruch.