Jedna Rasa – Ludzka Rasa. Muzyka Przeciwko Rasizmowi na winylu!

 
 

Po raz pierwszy na płycie winylowej ukazuje się historyczny album „Jedna Rasa – Ludzka Rasa. Muzyka Przeciwko Rasizmowi, część 2”.

 
 
Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” obchodzi w tym roku XXVlecie swojego istnienia! Inicjatywę założył Marcin Kornak w 1996 roku jako niezależną, apolityczną organizację społeczną, która monitoruje zdarzenia na tle ksenofobicznym oraz prowadzi kampanie „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.
 
W 1998 roku wydana została kompilacja „Muzyka Przeciwko Rasizmowi część 2.” nakładem QQRYQ Productions. Był to swoisty wyraz sprzeciwu wobec nietolerancji i przemocy. Pomysłodawcą wydawnictwa był załozyciel, Marcik Kornak i to właśnie Jemu dedykowane jest wznowienie albumu na winylu.
 
Co znajdziemy na płycie? Tak składankę przedstawia Stowarzyszenie Nigdy Więcej:
Na dwupłytowym albumie znajdują się utwory wykonawców różnorodnych zarówno pod względem muzycznym, jak i światopoglądowym. Swoje piosenki przekazały brytyjskie zespoły znane z zaangażowania w sprawy społeczne: Chumbawamba i Zion Train, a także artyści polscy tacy jak Lech Janerka, Kuba Sienkiewicz, Robert Brylewski (pod szyldem Falarek), Tymon Tymański (pod szyldem Kury), grupy Alians i Sweet Noise, a nawet ówczesna gwiazda polskiego hip-hopu Liroy (rapujący antyfaszystowski tekst Bertolta Brechta). Zespół Trebunie-Tutki, założony przez muzykującą od pokoleń rodzinę, połączył folklor góralski z jamajskim reggae w utworze zainspirowanym twórczością Boba Marleya.
Znajdziemy tutaj dodatkowo utwór „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, nagrany pod szyldem WRS Band przez muzyków wielkopolskich formacji punkrockowych: Robotnika i Ulicznego Opryszka. Słowa napisał Marcin Kornak. Utwór ten to manisfest kampanii społecznej „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”: „Miejsce na faszyzm jest w śmietniku, wykopmy rasizm ze stadionów, odbierzmy futbol z rąk bandytów”.
 
Zespoły, które znajdziemy na kompilacji: Blade Loki, Chumbawamba, Transmisja, Karate Musiq, Sweet Noise, Kury, Kuba Sienkiewicz, Lech Janerka, Łysina Lenina, Trebunie Tutki, WRS Band, Zion Train, Chudoba, Vespa, Rangers, Illusion, Falarek, Something Like Elvis, Alians, Liroy.
 
 
Osoby zainteresowane wsparciem Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” i otrzymaniem pamiątkowej płyty winylowej mogą skontaktować się z wydawcą pod adresem: redakcja@nigdywiecej.org
 

 

„Jedna Rasa – Ludzka Rasa. Muzyka Przeciwko Rasizmowi” – płyta Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ (1998)

 
 
Marcin Kornak (1968-2014) był prezesem Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, redaktorem naczelnym magazynu „NIGDY WIĘCEJ” oraz autorem kroniki zdarzeń na tle rasistowskim i ksenofobicznym „Brunatna Księga”. Był również poetą i współtwórcą niezależnej sceny muzycznej w Polsce. Od 15. roku życia, po wypadku, był osobą niepełnosprawną ruchowo. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla społeczeństwa obywatelskiego.
 
W odezwie zamieszczonej na okładce płyty „Jedna Rasa – Ludzka Rasa” przestrzegał:
Rasizmowi najbardziej sprzyja ignorancja i głupota. Jest to ten typ ideologii, który zawsze prowadzi do zbrodni, ponieważ jego głównym składnikiem jest nienawiść wobec odmienności. A przecież ludzie, choć w swej naturze są tacy sami, to jednak różnią się kulturą, religią, przekonaniami, kolorem włosów, oczu, skóry… I to wspaniale, bo dzięki temu świat i życie są takie ciekawe. Dlatego również myślenie kategoriami rasistowskimi jest tak groźne, ponieważ chce zniszczyć najbardziej podstawowe ludzkie prawo, prawo do istnienia.