Gogol Bordello LIVE at Pol’and’Rock Festival 2019

 

Kanał Kręcioła TV regularnie udostępnia archiwalne koncerty z festiwalu Pol’and’Rock. Tym razem do sieci trafiło wideo z koncertu Gogol Bordello.

 

Gogol Bordello pochodzi z Nowego Jorku. Powstał w 1999 roku. Muzycznie oscyluje wokół żywiołowego punk rocka, z domieszką muzyki cygańskiej. W skład zespołu wchodzi ośmioro imigrantów.

Grupę założył pochodzący z Ukrainy Eugene’a Hütza. Początkowo zespół działał pod nazwą Hütz and the Béla Bartóks, lecz lider zespołu (Hütz) stwierdził, że „nikt w Stanach nie będzie wiedział, kim do cholery był Béla Bartók”. Nazwę szybko zmieniono. Aktualna odnosi się do rosyjskiego poety Nikołaja Gogola oraz potocznej nazwy domu publicznego.

Pierwszy singel został wydany na samym początku działalności grupy, jeszcze w 1999 roku. Zespół ma łącznie na swoim koncie osiem albumów oraz jedną Epkę.

 

Gogol Bordello LIVE at Pol’and’Rock Festival 2019

 

Pol’and’Rock Festival (dawniej Przystanek Woodstock)

To największy darmowy festiwal muzyczny, który od wielu lat odbywa się w Kostrzynie nad Odrą. Początkowo nazwa festiwalu nawiązywała do legendarnego festiwalu Woodstock. Ale z powodu obchodów 50cio lecia w 2019 roku, nazwa ta została zastrzeżona. Polski Przystanek Woodstock otrzymał nową nazwę – Pol’and’Rock Festival.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Założeniem festiwalu jest podziękowanie dla wolontariuszy za ich pracę włożoną podczas corocznych finałów WOŚP.

Pierwsze wydarzenie mimało miejsce w 1995 roku Czymanowie. Zanim Przystanej Woodstock przeniósł się do Kostrzyna to odbywał się kolejno w Szczecinie (1996), Żarach (1997–1999, 2001–2003) oraz Lęborku (2000, tzw. Dziki Przystanek Woodstock).

Sprawdź na naszej stronie aktualne artykuły dotyczące Pol’and’Rock Festival.