Nie żyje Michael Lang, współtwórca legendarnego festiwalu Woodstock w ’69. Miał 77 lat

 

W zeszły weekend odszedł Michael Lang, współtwórca legendarnego festiwalu Woodstock w Stanach. Zmarł w szpitalu w wieku 77 lat.

 

Michael Lang (11 grudnia 1944 – 8 stycznia 2022) był amerykańskim promotorem koncertów, producentem i kierownikiem artystycznym. Jednak najbardziej znany był jako współtwórca Woodstock Music and Art Fair w 1969 roku.

Po tym, jak przeniósł się do Woodstock w Nowym Jorku i poznał Artiego Kornfelda, postanowili współnie opracować koncepcję dużego festiwalu, aby uczcić ruchy społeczne lat 60. Wraz z Kornfeldem i partnerami Johnem P. Robertsem i Joelem Rosenmanem, Lang zainicjował planowanie festiwalu Woodstock, który odbył się na farmie Maxa Yasgura w Bethel w stanie Nowy Jork, od 15 sierpnia do 18 sierpnia 1969 roku. W  wydarzeniu tym udział wzięli między innymi: Santana, Janis Joplin, The Who, Jimi Hendrix czy Joe Cocker.
 
W 40. rocznicę wydarzenia w Stanach, Michael Jang wybrał się na nasz polski Przystanek Woodstock. Odwiedził wówczas Kostrzyn nad Odrą podczas trwania festiwalu. Jak mówił po tym spotkaniu:

Unikalny festiwal, unikalny koncert. Nie miałem pojęcia, że pod tak znanym szyldem odbywa się to od 15 lat. Absolutny ewenement. Zadziwiające. Opowiem o tym w Stanach. Nasz Woodstock przeszedł do historii muzyki, ale tak naprawdę jego gwiazdami byli ludzie. Nie mogliśmy się ich doliczyć. Było pół miliona i wciąż dojeżdżali. Tu jest chyba podobnie.

Lang w ostatnim czasie chorował na chłoniaka nieziarniczego i to niestety on był przyczyną śmierci. Michael miał 77 lat. Jak powiedział rzecznik rodziny: Był absolutnie historyczną osobowością i świetnym człowiekiem.
 
 

Woodstock 1969 – Festival (Friday)