Święto wina i miasta Zielona Góra – Winobranie

 

Święto wina i miasta Zielona Góra – Winobranie.

 

Tradycja winiarska sięga tutaj już XIII wieku. To wtedy powstały pierwsze winnice. Nie bez powodu zatem Zielona Góra inaczej określana jest „Winnym Grodem” lub „Grodem Bachusa”. I to również dzięki tej tradycji, co roku, w ZG obchodzi się dni wina – czyli właśnie Winobranie. Nad wszystkim czuwa oczywiście sam Bachus. Przejmuje on klucze do miasta, otwiera Winobranie oraz przez cały tydzień bawi się wspólnie z mieszkańcami oraz przyjezdnymi. I ta winobraniowa tradycja trwa już nieprzerwanie od ok. 150lat!

 

 

Winobraniu towarzyszą liczne imprezy poboczne. Prezentacje artystyczne, koncerty,  prezentacje kulinarne, targi kolekcjonerskie czy jarmark. A to tylko nieliczne z nich. Nieodzownym elementem jest również korowód winobraniowy.

Chyba najbardziej popularnym miejscem podczas każdego Winobrania jest Miasteczko Winiarskie. To malutkie, barwne, drewniane domki w których okoliczni winiarze prezentują swoje winnice oraz swoje wyroby. Można natrafić na liczne degustacje oraz poznać historię regionu. Od paru lat organizowane są również wyjazdy do okolicznych winnic, zwiedzanie ich oraz poznawanie tajników produkcji wina.

 

 

Dlaczego polecamy właśnie Winobranie?

Winobranie co roku ma bardzo mocny rockowy akcent. Wyobraź sobie, że możesz całe popołudnie spacerować po deptaku miasta, degustować lokalnych win, kosztować różnych smakołyków, zajrzeć na targ staroci, gdzie odkopiesz parę fajnych winyli i na koniec skoczyć jeszcze na dobry rockowy koncert. Brzmi nieźle, co?

Tylko w 2017 roku zagrały takie zespoły jak Illusion oraz Zespół Cadillac, który przedstawił nam utwory Led Zeppelin. Przy okazji Alphaville, Dubska czy Beltaine. W poprzednich latach grało Lao Che, Budka Suflera, Hey, Mesajah, Perfect. Wymieniać można bez końca!

 

Winobranie w Zielonej Górze – fotorelacja z 2017 roku

 

 

 

Oficjalna strona Winobrania. // Archiwalny film. // Archiwalne zdjęcia korowodów.

Źródło 1 // Źródło 2

Dodaj komentarz