Voo Voo oraz goście prezentują – „ANAWA 2020” – czyli Marek Grechuta w nowych interpretacjach

 

W tym roku przypada 50ta rocznica wydania albumu „Anawa” Marka Grechuty. Voo Voo z Wojciechem Waglewskim na czele postanowili uczcić tę okazję wydając wspomnianą płytę raz jeszcze – tym razem w wyjątkowych aranżacjach.

 

W 1970 roku światło dzienne ujrzał album Marek Grechuta & Anawa. Płyta ukazała się nakładem Polskie Nagrania „Muza”. To właśnie z tego wydawnictwa pochodzą ponadczasowe utwory: Wesele, Twoja postać, W dzikie wino zaplątani, Niepewność, Piosenka, Zadymka, Będziesz moją Panią, Nie dokazuj, Serce, Korowód.

W związku z przypadającą w tym roku 50tą rocznicą wydania albumu – Narodowe Centrum Kultury zaprosiło Wojciecha Waglewskiego do przygotowania autorskich interpretacji wyżej wymienionych utworów. Do współpracy zostali zaproszeni goście: Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Hubert „Spięty” Dobaczewski (Lao Che) oraz Katarzyna Piszek (Kasai). Premiera albumu „Anawa 2020” przypada 23 października 2020 roku. Z kolei premierowe wykonanie aranżacji odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, 24 października 2020. Płytę zamawiać można tutaj.

Każdy z artystów wniósł do tej płyty swoją wrażliwość i styl, nadając klasycznym nagraniom autorski koloryt. Jak zdradza Wojciech Waglewski:

Niestety, nigdy nie spotkałem i nie słyszałem Grechuty na koncercie. Grałem za to lata całe w Osjanie, który stanowił kiedyś trzon Anawy. Do nagrania płyty i udziału w koncercie zaprosiłem artystów, którzy nie dość, że umieją śpiewać, to w dodatku posiadają wyrazistą osobowość. 'Marek Grechuta. Anawa’ to płyta szczególna, bo zapoczątkowała fantastyczny okres tego zespołu w polskiej kulturze. Nie była to jeszcze Anawa w pełni hipisowska, którą najbardziej lubiłem, tym trudniejsze było to wyzwanie i ciekawiej się nad tym materiałem pracowało. A czy utwory Grechuty zachowały swą uniwersalność? Mam nadzieję, że odpowiedź na to pytanie przyniesie płyta i koncert… Choć dla mnie jest ona oczywista.

W internecie dostępna jest już pierwsza kompozycja – utwór „Zadymka” – z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej. Posłuchajcie:

 

ZADYMKA (ANAWA 2020) – Voo Voo gościnnie Katarzyna Nosowska

 

Tracklista Anawa 2020:

 1. Stoją gorzkie pagórki – Intro – Voo Voo
  (muz. Kasai, sł. Tadeusz Nowak)
 2. Zadymka – Voo Voo gościnnie Katarzyna Nosowska
  (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, sł. Julian Tuwim)
 3. Niepewność – Voo Voo gościnnie Kasai
  (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, sł. Adam Mickiewicz)
 4. W dzikie wino zaplątani – Voo Voo gościnnie Krzysztof Zalewski
  (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, sł. Marek Grechuta)
 5. Twoja postać  –Voo Voo gościnnie Spięty
  (muz. Marek Grechuta, sł. Tadeusz Miciński, Józef Czechowicz)
 6. Nie dokazuj – Voo Voo gościnnie Krzysztof Zalewski, Kasai
  (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, sł. Marek Grechuta)
 7. Będziesz moją panią – Voo Voo gościnnie Spięty, Kasai
  (muz. Marek Grechuta, sł. Marek Grechuta)
 8. Piosenka – Voo Voo gościnnie. Kasai
  (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, sł. Julian Przyboś)
 9. Korowód – Voo Voo
  (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, sł. Leszek Aleksander Moczulski)