The Mind Seekers w utworze „Nóż” nawiązują do śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska

 

W sieci dostępny jest nowy utwór, którym formacja The Mind Seekers zapowiada nowy nadchodzący album! Poznajcie kawałek „Nóż”.

 

Nie tak dawno poznaliśmy utwór „Nóż”. Kawałkiem tym zespół The Mind Seekers zapowiada nadchodzący nowy album. Utwór niesie za sobą ważne i trudne wspomnienie. Nawiązuje do tragicznych wydarzeń podczas jednego finału WOŚP, gdzie to zaatakowano Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Jak dobrze wiemy, prezydent na wskutek ataku zmarł.

Autorem tekstu i muzyki jest Adrian Klawikowski, gitarzysta formacji. I jak sam zdradza:

TMS jest z w większości z Pomorza, więc Gdańsk to nasze miasto – dzieciństwo, dorastanie – to Gdańsk. Mówisz Gdańsk i myślisz – Adamowicz. Tak było przez długi czas, bo ten człowiek uosabiał doskonale idee wolności, które od dekad rodziły się lub kształtowały właśnie w Gdańsku. Śmierć Prezydenta Adamowicza, właśnie podczas finału WOŚP, podczas którego i my graliśmy swój koncert, zrobiła wyrwę w naszym postrzeganiu świata, a „Nóż” jest naturalną reakcją na to co się stało. Jest brakiem zgody na przemoc i manipulacje władzy. Jest naszym protest-songiem wobec tego co się z nami – Polakami stało i stać jeszcze może.

Do utworu powstał bardzo wymowny teledysk, który obejrzeć możecie poniżej. Jednocześnie zapowiada on nadchodzącą płytę grupy, która zatytułowana będzie „Po prostu”. Premiera wydawnictwa już wkróce! Polecamy śledzić social media zespołu, żeby być na bieżąco zarówno z nową muzyką, jak i koncertami zespołu.

 

Nóż :: TMS – The Mind Seekers

 

Jak powstał teledysk? Ponownie zdradza nam Adrian Klawikowski:

Od zamachu na Prezydenta Adamowicza minęły już trzy lata, od napisania utworu 2 lata i 363 dni, a sens piosenki – niestety – jest coraz bardziej aktualny. Podziały, niechęć, zawiść, przemoc silniejszych – mają się w najlepsze. Wobec tego ulicami Gdańska idzie każdy z nas – ogląda ulice, zakamarki, stoczniowe doki – gdzie wszędzie słychać jeszcze echa słów Adamowicza z godziny 19:55 13 stycznia 2019 roku. Rozliczyć się z tego musi każdy z nas sam – co zrobił, by ZŁO nie wygrało. Stąd taki klip.

I jednocześnie dodaje:

Tu nie ma miejsca na aktorzenie, na niedomówienia. Jesteśmy tu i teraz – w Gdańsku i każdym innym miejscu Polski – w obliczu ogólnie pojętego ZŁA. Ono wygra tylko wtedy, jeśli dobrzy ludzi pozostaną obojętni. „Nóż” jest naszym działaniem przeciwko temu. Mamy nadzieję, że w teledysku udało się nam to oddać.