Rock Dance Theatre – „Rock, sztuka, zawsze znajdzie metodę.”

 

Plany i realizacje. Inspiracje i bieżące projekty w toku. Epidemia i ostrzeżenia przed zmianami na świecie. Warsztaty w Krakowie, próby i sesje zdjęciowe w Warszawie. Festiwale i kreacje w Londynie. Spotkania i kreatywne rozmowy. Tak twórczy nowy rok rozwijał się dla Rock Dance Theatre, do tej pory przetykany tymi wirusowymi doniesieniami zza oceanu.

 

Po środku tego wszystkiego wymuszona siłą wyższą modyfikacja tego jak wygląda realny obraz sztuk performatywnych. Czyli żywy kontakt między ludzki. Ja z innymi na scenie, ja z innymi na sali prób, ja z innymi przy wspólnym posiłku i knuciu artystycznym. Norma. Standard i zarazem sens życia. Miłość i pasja do tego co się robi i z kim się robi. Pandemia COVID-19, na światową skalę. Dotykająca każdej branży. Zwłaszcza świata niezależnego sztuki performatywnej. Rock Dance Theatre istnieje żeby tworzyć dla ludzi, dla swoich odbiorców, z wewnętrznej potrzeby tworzenia jej autorki Anny Achimowicz i uzewnętrznienia jej wizji. Zabierając ich do swojego świata, gdzie na scenie bodźce wizualne, dźwiękowe i emocjonalne rządzą się swoimi prawami. Tymi nie ograniczonymi niczym, poza wyobraźnią. Prawami nie ograniczonymi tym bardziej w kontakcie bezpośrednim. Tak jest w połączeniu sceny z widownią, na warsztatach czy masterclassach na sali czy studiu.

A tu nagle kwarantanna, izolacja od ludzi, ograniczenie kontaktów fizycznych, wszystkich bliższych niż 1 metr. Zawieszenie i jedna wielka nie wiadoma co dalej i kiedy dalej. Ograniczenia związane z COVID-19.

Anna Achimowicz – dyrektorka artystyczna i liderka rockowej hybrydy Rock Dance Theatre:

To wszystko bardzo surrealistyczne i dziwne, gdzie niemal cały czas w swojej codzienności przewijają się w mojej bliskoście setki ludzi. Dziesiątki z nich poznaję osobiście, z mniejszym gronem jeszcze zaprzyjaźniam się na tyle żeby po spektaklu, warsztacie czy innym wydarzeniu spotkać się na kawie przy wspólnym stoliku następnego dnia. Zanim świat jaki znaliśmy do tej pory nieodwracalnie się zmienił, prowadziłam na początku maja warsztaty edukacyjne w Krakowie. Potem spędziłam dwa dni w Paryżu na starych śmieciach. Gdybym zabawiła dzień dłużej, prawdopodobnie nie miałabym już jak wrócić.

“W swojej historii życia wiele rzeczy mnie zaskoczyło, ale nie to akurat. Już w grudniu widziałam, że coś na świecie się dzieje, mając podejrzenia, że może to być coś poważnego co dotknie bardziej niż tylko Azję. Oczywiście nikt z tego sobie nie robił wielkiego problemu czy tematu. Ja również nie. Kiedy wiadomości medialne napływały falami o odwoływanych koncertach, trasach i festiwalach w innych częściach świata, ja była w trakcie rozmów i ustaleń swoich występów planowanych na lato i jesień w dwóch trasach “Without You Tour” oraz “Rock Dance Theatre European Tour 2020”.

 

 

To co jest pewne, nie odbędą się planowo. Ale odbędą się na pewno później. “Jestem co do tego przekonana” mówi Anna Achimowicz

“Rock n Roll, sztuka, zwłaszcza ta performatywna, uprawiana żywo na scenie to trochę jak karaluch pośród innych codziennych aktywności, zawsze znajdzie metodę, drogę i sposób by trwać dalej. Nie ważne jak i gdzie, byle by za wszelką cenę. Rock jest dla mnie esencją życia, mówi przede wszystkim o pełnej wolności, surowej miłości do życia i nie organiczonym krzyku przeciwko zakazom czy niemożności doświadczania i “uprawiania” życia w pełni. Taka jest i moja filozofia prywatnie jak i w Rock Dance Theatre. Jeśli żyć i tworzyć to na maksa, w każdej chwili, tu i teraz.”

Dużym elementem całego projektu Rock Dance Theatre jest oprócz integracji środowisk rocka, muzyki “guitar and bass driven” oraz tańca fizycznego czy mody, przede wszystkim edukacja młodego pokolenia odbiorców i artystów. Którym w warsztatach i lekcjach Anna Achimowicz przekazuje twórczego bakcyla, przyczyniając się tym samym, że kolejni młodzi wezmą pałeczkę, będą chcieli tańczyć, grać na instrumencie, komponować muzykę czy ruch, jak my po sobie zostawimy swoją twórczość. “Co prawda nie zamierzam się nigdzie wybierać póki co, ale faktycznie to bardzo satysfakcjonujące zarażać innych (pasją !!).”

“Od najmłodszych lat uczyłam, pokazywałam innym co i jak, byłam asystentką wielu choreografów i pedagogów, miałam do nauczania naturalne zdolności, które potem poparłam wieloma fakultetami, żeby mieć nie tylko wiedzę praktyczną ale i narzędzia teoretyczne, które mogły być do tej praktyki podłożem. A ponieważ jeśli aktualnie wiele realnych możliwości nauczania zostało z wiadomych względów zawieszone, trzeba szukać rozwiązań i alternatywy”.

 

Taką alternatywą oferującą w pełni profesjonalne lekcje i treningi ONLINE oraz mentorship jeden – na -jeden za pomocą social mediów z funkcją video LIVE. “There we Go” Rock Dance Theatre i Anna Achimowicz uruchomiła internetowy program nauczania, który dla wszystkich pozostawionych sobie nie mogących korzystać z dotychczasowej oferty wydarzeń i warsztatów. To lekcje i ja wraz z nimi przyjdę do ich domów i salonów, za pośrednictwem internetu rzecz jasna”

 

Rock Dance Theatre classes and training Online jest dostępny na wszystkich social mediach Rock Dance Theatre w tym na SKYPE.

Oferuje wszystkie poziomy zaawansowania od początkujących do zaawansowanych szukających masterclassu w sztuce performatywnej. Program obejmuje pracę nad techniką, przygotowaniem i rozgrzewką, jak i indywidualny coaching i Q & A z którym normalnie uczestnicy w grupie nie mieli by jak tak dogłębnie popracować. Tutaj mają taką możliwość mając komfort mojego czasu tylko dla nich.

“Prowadziłam już kiedyś zajęcia online, bardzo sporadycznie i tylko wtedy, kiedy odległości geograficzne były chwilowo nie możliwe do pokonania, jak z uczestnikami z Australii czy USA, ale zdecydowanie nie tak jak teraz. Gdzie jest to absolutny odgórny nie jako powód ich organizacji. Świat już dawno się zdigitalizował, za jakiś czas będzie to absolutna norma i kolejny element rozwijający platformy naszej działalności i możliwości dzielenia się naszą twórczością i wiedzą”.

Życzę, żeby wszyscy czytelnicy byli zdrowi i mam nadzieję, że cała planeta sobie z tym poradzi szybciej niż później. Bo czy twórcy czy odbiorcy wszyscy jesteśmy w tym wszystkim razem!

Love, Peace, Rock n Roll