„Kult. Film” – film o jednej z bardziej kultowych kapel Polski.

 

„To z założenia film o ludziach z krwi i kości,
o wspaniałej męskiej przyjaźni. 
Skupiłam swoją uwagę na szeroko pojętej prozie życia,
wziętej w ramy trasy koncertowej,
czyli naturalnego i swobodnego środowiska muzyków.” 
Olga Bieniek

 

22 listopada do polskich kin trafi wyjątkowy film. Wyjątkowy, ponieważ wyczekiwany przez wielu fanów kultowego w Polsce zespołu… Kult! Film wyreżyserowała Olga Bieniek. Swój udział miała również przy produkcji takich filmów jak „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” czy „Układ Zamknięty”. 

 

Premiera filmu „Kult.Film” zaplanowana jest nieco wcześniej, podczas tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który w tym roku odbędzie się w dniach 11 – 20 października. Będzie to 35. edycja festiwalu. Produkcję obejrzeć będzie można w sekcji dokumentalnej. 

 

 

fot.M.Lachowicz, źródło

 

Pomysł na realizację filmu powstał już w 2014 roku. Jednak nie od razu podjęto decyzję co do treści. Ekranizacja nie skupi się wokół historii zespołu Kult. Znajdziemy w niej natomiast do tej pory niepublikowane materiały z życia grupy. Będą to zapisy zarówno z życia prywatnego, jak również z tras koncertowych. Kamera towarzyszyła zespołowi w latach 2013 – 2019. 

Olga Bieniek w rozmowie z Tomaszem Zacharczukiem (trojmiasto.pl):

Nie jestem ani kompetentna ani na tyle odważna, żeby podjąć wyzwanie przedstawienia 37-letniej już historii zespołu, ikony polskiej sceny muzycznej, w godzinę i pół. Myślę, że to zadanie dla szaleńca albo dla kogoś, kto naprawdę ma tupet – uważam, że po prostu się nie da zrobić tego w sposób godny i wystarczający i szczytem bezczelności byłoby podejmować taką próbę. 

 Kult.Film