Grzegorz Ciechowski – Geniusz, który odszedł zbyt wcześnie

 

Grzegorz Ciechowski

„Geniusz, który odszedł zbyt wcześnie”

 

Urodzony w Tczewie, 29.08.1957. W okresie liceum trafił do środowiska literacko – muzycznego. Co ciekawe, w tym samym czasie dosyć dużo czasu poświęcał kulturystyce. Po zdaniu matury, podjął studia polonistyczne w Toruniu. I to właśnie w tym mieście rozpoczął swoją karierę muzyczną. W 1976r. grał na flecie poprzecznym w zespole Jazz Formation. W 1977r. dołączył do zespołu Res-Publika. Rok później zespół opuścił ówczesny lider, a Grzegorz przekształcił nazwę, „zebrał” nowych członków i tak oto powstała legenda – Republika.

Pierwszy koncert zespołu odbył się w 1981r. w Toruniu. Występ spotkał się z pozytywnym odzewem, jednak muzycy nie byli z siebie do końca zadowoleni. Ustalili parę zasad, które na stałe „wrosły” w zespół. Zrezygnowali z solówek gitarowych, na rzecz klawiszy, które to stały się wiodącym instrumentem. I wreszcie – wizerunek. Od tej pory koncerty grali ubrani zupełnie na czarno, na biało-czarnym tle, używając przy tym jedynie białego oświetlenia na scenie. Doskonałym uzupełnieniem całości były liryczne teksty Ciechowskiego. Bardzo odważne zresztą na tamte czasy.

 

 

Republika odniosła w Polsce ogromny sukces.

W 1984r. zespół miał zagrać na Jarocinie. Na festiwal przyjechało wtedy mnóstwo fanów, wizerunkowo naśladujących muzyków. Koncert został jednak odwołany.

Grzegorz Ciechowski: „Rok później, gdy w końcu weszliśmy na estradę, byli wiec wyjątkowo wściekli. Nienawidziła nas tez reszta rockowej publiczności, bo radio prezentowało upupiony obraz Republiki, nadając tylko nasze najgrzeczniejsze piosenki. O tym, co naprawdę graliśmy, mogli zaś wiedzieć tylko ci, którzy chodzili na nasze koncerty. Pierwsza rzecz, jaką usłyszeliśmy wtedy po wyjściu na scenę, to gigantyczny gwizd. I potem poleciał na nas deszcz maślanek i pomidorów. Kiedy się trochę uspokoiło, zapytałem przez mikrofon: „Czy znajdzie się wśród was jakaś szmata do wytarcia instrumentów?” i po chwili rzeczywiście ktoś we mnie rzucił szmatą. Zagraliśmy koncert z wściekłości za te niezasłużoną krzywdę. Chcieliśmy pokazać, ze nie jesteśmy chłopaczkami, których można przepłoszyć jednym tupnięciem. I wygraliśmy. Pamiętam, ze koncert zakończyliśmy „Moja krwią”, której wysłuchano w absolutnej ciszy.”



 

W 1985r. Ciechowski został powołany do wojska.

Rok później zespół spotkał się, by nagrać trzecią płytę. Niestety, panowie ze studia wyszli zaledwie po dwóch próbach i rozwiązali Republikę. Jeszcze w tym samym roku, 1986, do sklepów trafiła płyta zatytułowana „Obywatel G. C.” – solowe dzieło Ciechowskiego. W 1988r. Obywatel G. C. zagrał koncert na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Koncert był wyreżyserowany przez partnerkę Grzegorza – Małgorzatę Potocką i sam Czesław Niemen gratulował występu.

Wraz z transformacją ustrojową, w 1989r., zniknęła cenzura oraz monopol państwowy na muzykę. Polskie zespoły otrzymały wtedy nowe możliwości. Republika reaktywowała się na występ w festiwalu w Opolu (1990r.). Ich jednorazowy występ przerodził się w trasę koncertową oraz nagranie kolejnej płyty. Ciechowski zaczął tworzyć muzykę do filmów i seriali. Działał również jako producent, dając początek karierom Kasi Kowalskiej, Justynie Steczkowskiej, czy Kayah. Grzegorz, jako autor tekstów, ukrywał się wówczas pod pseudonimem – Ewa Omernik. Ewa została okrzyknięta przez krytyków nowym talentem oraz objawieniem.

Republika nagrała łącznie 8 albumów.

Grzegorz Ciechowski odszedł 22 grudnia 2001 roku, mając zaledwie 44 lata.

 

 

Źródło.

Dodaj komentarz