Festiwal Parzybroda to niewątpliwie jedno z ciekawszych kulturowych wydarzeń na mapie Polski. Odbywa się on pod wezwaniem Jana Parzybrody i Edwarda Stachury! To impreza łącząca przeróżności, wykorzystująca kujawskie krajobrazy oraz szatańskie zdolności. Co roku mają miejsce koncerty, odczyty literackie, projekcje filmowe, spacery i warsztaty.
Poniżej chcielibyśmy przedstawić Wam mini wywiad z jego organizatorami: Pauliną Dudek i Świstakiem Rogalskim. Zapraszamy do lektury oraz oczywiście na sam festiwal!
Przybliżcie proszę po krótce historię festiwalu Parzybroda.
Festiwal Parzybroda powstał jako przedłużenie działalności klubu Fado w Aleksandrowie Kujawskim.. Na przestrzeni 8 lat wystąpili m.in.: Jemiayka, V3, Kryzys, The Pau, Babu Król, Bajzel, Kamil Brewiński, Woody Alien, Kariera, ET Tumason (Islandia), Hati, Bohnemann Walking (Niemcy), Wojciech Dunin-Kozicki, Super Girl & Romantic Boys i wielu innych.
Skąd pomysł na formę festiwalu? Wydarzenia odbywają się w 3 różnych miastach.
Miejscowości, w których odbywa się Parzybroda są położone bardzo blisko siebie. Wydarzenia festiwalowe rozegrają się w różnorodnych przestrzeniach: w bibliotece, w kinie (Ciechocinek), w klubie Fado (Aleksandrów Kujawski), w lesie nad rzeczką (Białe Błota k. Aleksandrowa Kujawskiego).
Co wyróżnia festiwal na tle innych?
Festiwal Parzybroda wyróżnia to, że nie prezentując określonego gatunku muzyki, określonej dziedziny sztuki nawet, będąc hołdem dla różnorodności, pozostaje programowo spójny.
Grafika edycji festiwalu z 2019 roku.
Skąd się wzięła nazwa festiwalu?
Nazwa wzięła się od nazwiska Jana Parzybrody (1903-1976). Parzybroda urodził się w Maciejewie pod Aleksandrowem Kujawskim i jest jedną z najbardziej enigmatycznych postaci w historii literatury, gdyż żadne utwory po nim nie przetrwały. Spodobał nam się pomysł obrania za patrona artysty, do twórczości którego nie możemy się odnieść. W ten sposób staje się on symbolem sztuki w ogóle, szczególnie tej z kujawskim rodowodem.
Jesteście chyba jedynym festiwalem, który w swojej ofercie ma warsztaty piosenek punkowych dla dzieci! Skąd zaczerpnęliście pomysł na stworzenie czegoś takiego?
Warsztaty poprowadzą Michał z Kiev Office oraz Adam z teatru Pomarańczowy Cylinder.
Odniesienie do kultury punk rocka, post punku jest jedną z linii programowych od początku istnienia festiwalu, i chcemy aby tak zostało. Zamierzamy poszerzyć grupę odbiorców o najmłodsze pokolenie, więc połączenie tych dwóch dążeń wydało nam się naturalne. Festiwal Parzybroda stwarza szeroką przestrzeń do wymiany doświadczeń, łączy różne gatunki i różnych ludzi.