Uliczny Opryszek – nowe wideo do utworu „August”

 

1 maja swoją premierę miał nowy teledysk do jednego z utworów pochodzących z ostatniej płyty zespołu Uliczny Opryszek. Poznajcie kawałek „August”!

 

Całkiem niedawno formacja Uliczny Opryszek udostępniła w sieci oficjalne wideo do utworu „August”. Utwór pochodzi z płyty „Prałat”, która swoją premierę miała 12 kwietnia tego roku. Tekst do kawałka inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w 1936 roku. Na odkopanym przez zespół zdjęciu widać jak w całym tłumie, tylko jeden człowiek odmawia salutowania Hitlerowi. Jest to August Landmesser.

Uliczny Opryszek oprócz zadedykowania poniższego utworu Augustowi, przytacza również historię jego postaci:

Tekst utworu inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami. W 1991 roku niemiecki tygodnik DIE ZEIT opublikował tajemnicze zdjęcie przedstawiające samotnego wśród tłumu mężczyznę, odważnie odmawiającego salutowania Hitlerowi. Wydarzenie to miało miejsce w stoczni w Hamburgu w 1936 roku. Tym człowiekiem był August Landmesser. W 1931 roku, aby mieć łatwiejszą sytuację na rynku pracy, zapisał się do partii NSDAP. Sytuacja jego diametralnie zmieniła się dwa lata później, kiedy poznał swoją przyszłą żonę – żydówkę Irmę Eckler. August został za to wyrzucony z partii, gdyż w myśl nowych przepisów łamał ustawę o ochronie krwi niemieckiej i niemieckiej czci (Ustawy Norynberskie). Za złamanie ich groziło więzienie.

W 1937 roku August wraz z małżonką i córką próbowali uciec do Danii, ale zostali zatrzymani. Za swój upór Landmesser trafił na 3 lata do obozu koncentracyjnego i już nie zobaczył swojej ukochanej. Żona Irma zdążyła jeszcze urodzić Augustowi drugą córkę, lecz sama została zamordowana w 1942 roku w okrytym ponurą sławą obozie koncentracyjnym Ravensbrück w Niemczech. August zaś po wyjściu z obozu w 1944 roku został wcielony do wojska – niemieckiej jednostki karnej i zginął na terenach dzisiejszej Chorwacji walcząc z partyzantami. Wojnę przeżyły dwie córki, jedna z nich w 1991 roku poznała ojca na słynnej fotografii. Jak to w historii bywa nic nie jest pewne na 100 %. Inne źródła podają że osobą ze zdjęcia mógł być też Gustav Wegert katolik z Hamburga.

 

Uliczny Opryszek – August

 

12 kwietnia swoją premierę miał nowy album zespołu Uliczny Opryszek. Formacja nie planowała wydawać nic nowego. Ale gdy w październiku 2020 roku rozstawili sprzęt by zagrać 2 covery z wokalistą grupy Detonator Bn, postanowili od razu nagrać swoje utwory. Album „Prałat” to 8 utworów. Pierwsza część to premierowe kawałki, bezpośrednio odnoszące sie do tego co tu i teraz, z tytułowym „Prałatem” na czele. Cztery kolejne utwory to covery zapomnianych załóg sprzed 30 lat. Wszystko w klimacie melodyjnego punk rocka.

Wydawcą płyty jest Pasażer. Album można kupić tutaj.

Uliczny Opryszek – Prałat – lista utworów

1. Prałat 2:49
2. August 2:52
3.14 Kobiet 1:53
4. Nikola i Bart 3:06

5. Prawdziwy mężczyzna (SVABODA) 1:45
6. Inwestycja (ULICA) 1:48
7. Faszyzm (LA AFERRA) 2:49
8. Wojna (4 KOPNIĘTYCH I FRED) 1:53