„Pewne obostrzenia będą jeszcze długo obowiązywały. Chociażby zakaz imprez, koncertów…”

 

16 kwietnia, w godzinach wieczornych, odbyła się kolejna konferencja prasowa dotycząca koronawirusa. Poznaliśmy nowe zasady oraz ograniczenia w życiu publicznym.

 

W konferencji udział wziął premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak zaznaczył premier: Znajdujemy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Rzeczywistości, która przez dłuższy czas będzie pewnie z nami i musimy się nauczyć w niej żyć.

Jak dodaje również o sytuacji w jakiej znalazł się cały nasz kraj:

Sytuacja jest mocno obiążająca psychicznie ale na pewno jest bardzo głęboki sens tego wszystkiego co robimy. Ten sens ja dostrzegam przede wszystkim w tym, że poprzez nasze działania, nasze obostrzenia, kupujemy sobie czas. Kupujemy czas ale jednocześnie powodujemy, że dużo więcej osób może ocalić swoje życie. Wystarczy porównać naszą sytuację, liczbę zakażeń, do zakażeń jakie są w innych państwach.

Wiadomo już, że obostrzenia, które obecnie obowiązują będą trwały dłużej niż wszyscy przewidywaliśmy. Minister zdrowia twierdzi, że dopóki nie wynajdzie się szczepionki czy leków na koronawirusa, będziemy musieli dalej zasłaniać twarz w miejscach publicznych, często myć ręce czy izolować się od innych. Taka sytuacja może potrwać nawet do 2óch lat…

Od 20 kwietnia stopniowo będą wprowadzane kroki mające na celu odmrożenie gospodarki naszego kraju. Zmniejszane będą obostrzenia, niektóre zasady będą łagodzone. Otwarte zostanie rzemiosło, handel, na końcu usługi i usługi typu salony tatuażu czy piercingu. Gdzie możliwość transmisji wirusa jest bardzo wysoka. Podejmowane kroki możecie podpatrzeć na screenie wyżej lub bardziej czytelnie – na twitterze kancelarii premiera.

Premier Morawiecki jednak niestety dodaje:

Na pewno pewne obostrzenia będą jeszcze długo obowiązywały. Chociażby zakaz większych zgromadzeń, imprez, koncertów. Spotkań, na których wiemy, że w Europie Zachodniej nastąpiła bardzo gwałtowna transmisja koronawirusa.

Zatem na pewno możemy już pożegnać się z festiwalowym okresem letnim. Do samych koncertów też zbyt szybko nie wrócimy. Sektor rozrywki jest ostatnim, który będzie odmrażany…

 

Poniżej można obejrzeć całą konferencję. Pierwsze 20 minut jest stricte na temat nowego funkcjonowania.

📽 NA ŻYWO: Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Czwartek, 16 kwietnia 2020